سرماخورده ها چه ورزش هایی را انجام دهند؟

4074081_926

بر اساس تحقیقات انجام شده، گذشته از اینکه ورزش عاملی قوی در پیشگیری از سرماخوردگی است، اشخاص سرماخورده با انجام فعالیت های ورزشی ملایم روند سریع تری را در بهبود سرماخوردگی طی کرده اند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وقتی که به فصل سرد سال می‌رسیم امکان سرماخوردگی نیز بیشتر می‌شود، در این شرایط بسیاری ازورزشکاران دوست ندارند ورزش را ترک کنند اما آگاهی از نوع ورزشی که می‌خواهند انجام دهند و تأثیر منفی و مثبتی که بر بیماری دارد بسیار مهم است. در این گزارش به بررسی ورزش های مفید و مضر در هنگام سرماخوردگی پرداخته ایم.اما پیش از آن بهتر است نگاهی کوتاه به اهمیت ورزش کردن و تاثیر آن در هنگام سرماخوردگی داشته باشیم.

تاثیر ورزش در پیشگیری و درمان از سرماخوردگی
یکی از تحقیقات سال۲۰۰۲ نشان داد که کسانی که به طور منظم ورزش می کنند،۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر به سرماخوردگی مبتلا می شوند.نگاه به ورزش به عنوان یک دارو بسیار مهم است اما باید به درستی تجویز شود، تحت کنترل بوده و ادامه داشته باشد.

ورزش کردن باعث افزایش درجه حرارت بدن می شود و می توانید با عرق کردن ناشی از ورزش بسیاری از ویروس های بدنتان را از بین ببرید. با این حال باید بسیار مراقب باشید و به بدن خود گوش دهید. ورزش را روزانه به میزان نرمال و نه شدید انجام دهید زیرا می تواند به سیستم ایمنی بدن استرس بیشتری وارد کند و اگر مراقب نباشید و یکباره ورزش را قطع کنید، این امر منجر به طولانی شدن بیماری خواهد شد .

شدت و نوع ورزش در سرماخوردگی
به خاطر داشته باشید که ورزش بیش از حد می تواند اثر معکوس بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد.به این دلیل که ورزش های شدید باعث افزایش تولید هورمون استرس یعنی کورتیزول می شود. هورمون های استرس مهارکننده فعالیت سلول های طبیعی قاتل هستند.این سلول ها نوعی از سلول های سفید خون بوده که به عوامل ویروسی حمله کرده و بدن را از وجود آن ها پاک می کنند.به ورزشکاران توصیه می شود که اگر علائم سرما خوردگی ” زیر گردن” دارند از ورزش اجتناب کنند.

لازم به توضیح است : اصل (بررسی گردن) در پزشکی ورزشی یکی از ساده‌ترین و موثرترین راه‌هایی است که می‌توانیم در زمان سرماخوردگی به کار ببریم تا بتوانیم تشخیص دهیم آیا باید در زمان سرماخوردگی ورزش بکنیم یا نه؟ اگر شما علائمی در قسمت‌های بالای گردن خود دارید، همانند عطسه، فشار سینوسی، بینی گرفته در بالاتر از گردن قرار دارند، عرق کردن روشی سالم و ایمن به نظر می‌رسد. پس می‌توانید اما حواستان باشد که ورزش‌تان نباید خیلی سخت و شدید باشد.

باوجودیکه بهترین راه برای انتخاب نوع ورزش در هنگام سرماخوردگی این است که به بدن خود گوش دهید وبا توجه به توانایی خود به ورزش کردن ،بپردازید اما در اینجا بهترین و بدترین تمرینات ورزشی در هنگام سرماخوردگی را مورد بررسی قرار داده ایم. سعی کنید به دستورالعمل بهترین و بدترین تمرینات ورزشی توجه کنید.

ورزش های مفید در هنگام سرماخوردگی
-پیاده روی
سرماخوردگی ممکن سطح انرژی بدن را تقلیل دهد، بنابراین شما انرژی کافی برای ورزش شدید در اختیار ندارید اما تنها با ۲۰ دقیقه پیاده روی می‌توانید فواید یک تمرین منظم را کسب کنید به علاوه علائم سرماخوردگی را نیز از بین می‌برد. اگر سینوس‌های شما به طور کامل گرفته شده اند، پیاده روی باعث می‌شود تا شما عمیق تر نفس کشیده و به باز شدن سینوس ها کمک کند. اگر وضعیت بیماری شما به حدی است که فهمیدید هرگونه فعالیت باعث بدتر شدن بیماری و علائم آن می‌شود، تمرین را متوقف کرده و بر روی بهبودی و استراحت تمرکز کنید. نتایج تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که تمرین منظم و مستمر دارند کمتر دچار بیماری می‌شوند.

-دویدن آرام
اگر دویدن جزو برنامه تمرینی شما است پس نیازی نیست به خاطر سرماخوردگی آن را متوقف کنید. اکثر دونده‌ها معتقدند زمانی که دچار سرماخوردگی و مریضی شده‌اند دویدن باعث شده است تا آن‌ها زودتر بهبود پیدا کرده و احساس سلامتی کنند.

دویدن یک داروی طبیعی برای باز کردن سینوس‌ها و پاک کردن سر است و احساس راحتی به ورزشکار می‌دهد. بدن شما هنگام بیماری فعالیت زیادی در برابر عفونت موجود در بدن انجام می‌دهد، بنابراین می‌توانید شدت دویدن را کاهش دهید. دانشگاه ورزش آمریکا توصیه می کند، اگر آنفلونزا دارید یا علائم بیماری مثل تهوع و استفراغ دارید به طور کامل دودین را از برنامه خود حذف کنید.

-کی کونگ (Qi Gong)
ورزش کی کونگ از خانواده ورزش تایی چی، ورزشی آرام و متفکرانه مابین هنرهای رزمی و مدیتیشن قرار گرفته است. شدت این ورزش برای روزهای بیماری آنقدر کم است که عرق نمی کنید. سالیان طولانی است که این ورزش برای کاهش استرس و خشم، افزایش جریان خون و افزایش انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در طب چینی این ورزش به خاطر تنظیم و توسعه انرژی بدن شناخته شده است. تحقیقات متعددی نشان داده اند، ورزش کی کونگ (Qi Gong)توانایی افزایش عملکرد سیستم دفاعی بدن را دارا است. یک تحقیق در ایالت ورجینیای آمریکا اعلام کرد شناگرانی که حداقل یک جلسه در هفته این ورزش را انجام داده اند ۷۰ درصد کمتر عفونت مجرای تنفسی نسبت به گروه کنترل را تجربه کردند.

-یوگا
بدن هنگام مبارزه با عفونت ناشی از سرماخوردگی هورمون استرس کورتیزول را ترشح می‌کند و نتایج تحقیقات نشان می‌دهند تکنیک‌های از بین برنده استرس مثل یوگا و تکنیک‌های تنفس می‌توانند، عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کنند. کشش‌های آرام درد ناشی از عفونت سرماخوردگی و عفونت سینوس‌ها را کاهش می‌دهد.

ورزش های مضر در هنگام سرماخوردگی
-دویدن طولانی مدت
اگر دچار سرماخوردگی یا هر گونه مریضی شده‌اید حتی اگر تا حدودی بهبودی پیدا کرده‌اید بهتر است دویدن‌های طولانی مدت را از برنامه تمرینی خود حذف کنید. معمولاً ورزش منظم و با شدت کم سیستم ایمنی بدن را تقویت و به سلامتی بدن کمک می‌کند اما تمرینات با شدت بالا نتیجه معکوس بر روی بدن می گذارد.

اگرچه تحقیقات زیادی در مورد تأثیر دویدن طولانی مدت بر بیماران انجام نشده است، اما تأثیر این گونه فعالیت‌ها بر سیستم ایمنی بررسی شده است. بر اساس تحقیقی در سال ۲۰۰۷ در مجله Applied Sciences اعلام شد عملکرد سیستم ایمنی به مدت ۲۴ ساعت بعد از تمرینات متداوم طولانی مدت کاهش پیدا می‌کند.

-تمرینات با وزنه
هنگام سرماخوردگی قدرت و عملکرد بدن کاهش می‌یابد، مخصوصاً اگر خواب کافی نداشته باشید. اگر سعی کنید به برنامه تمرینات با وزنه خود ادامه دهید، این شرایط شما را در معرض آسیب قرار می‌دهند. به علاوه این نوع تمرینات باعث فشار بر سینوس‌ها شده و موجب سردرد می‌شوند و در نتیجه وضعیت شما را وخیم تر می‌کند. اگر می‌خواهید از تمرینات قدرتی خود عقب نمانید، بهتر است آن را در منزل انجام دهید که باعث انتشار ویروس و آلوده کردن افراد دیگر نشوید. از دمبل‌های سبک استفاده کرده و و برای چالش بیشتر تعداد تکرارها را بیشتر کنید.

محل تمرین در هنگام سرماخوردگی
نه تنها نوع تمرین هنگام بیماری مهم است بلکه محل تمرین نیز باید مورد توجه قرار گیرد. اگر برنامه تمرینی شما شامل ورزش در باشگاه بدنسازی و ارتباط و تماس با افراد متعدد است، پس بهتر است برای جلوگیری از انتشار ویروس سرماخوردگی و انتقال به دیگران از رفتن به باشگاه ورزشی خودداری کنید.

تمرین بر روی دستگاه‌های بدنسازی مثل تردمیل، الپتیکال و دوچرخه ثابت و همچنین استفاده از رختکن باعث انتشار بیشتر ویروس‌ها می‌شود، برای جلوگیری از آلوده کردن دیگر ورزشکاران تا زمان بهبودی از رفتن به باشگاه بدنسازی صرف نظر کرده و تمرینات سبکی را در منزل انجام دهید.

تمرین در هوای سرد
تمرین ورزشی در هوای سرد می ‌تواند برای افرادی که به سرماخوردگی مبتلا هستند بسیار مضر باشد. بر خلاف نظر برخی از مردم، هوای سرد به تنهایی باعث کاهش توان سیستم ایمنی بدن و سرماخوردگی نمی‌شود و اگر بیمار بدن خود را با لباس گرم پوشانده و از انجام فعالیت هایی که باعث عرق ریزی و خیس شدن سر و موها شود پرهیز کند، مشکلی پیش نمی‌آید.
به هر حال هوای سرد می‌تواند مسیر هوایی بدن را آزرده و محدود کند و باعث علائمی همچون آبریزش بینی، سرفه و آسم شود. اگر به همچین شرایطی حساسیت دارید، پس از انجام ورزش‌های زمستانی مثل اسکی و .. هنگام سرماخوردگی پرهیز کنید.

هنگام ورزش به بدن خود گوش کنید
برخی ورزش ها از قبیل دویدن آرام ،شنا و دوچرخه سواری جزو ورزش هایی هستند که در صورت سرماخوردگی ،فرد بیمار باید با توجه به توانایی خود آن را ادامه دهد و یا از انجام دادن این تمرینات پرهیز کند.

پیاده روی و دویدن آهسته، دیگر تمرینات هوازی متوسط می‌توانند سبب پاک شدن آلودگی‌ها و افزایش سطح انرژی شوند، اما برای همه افراد نتایج یکسان در بر نخواهد داشت. نوع بیماری و علائم آن تمرینات ورزشی را برای هر فردی تخصصی می‌کند.

به طور مثال، شنا می‌تواند باعث سرحال شدن بدن و باز شدن مسیر هوایی و برای افرادی که از آلرژی رنج می‌برند، باعث شسته شدن آلودگی‌ها و گرد و خاک شود. اما برخی افراد هنگام گرفتگی مسیر هوایی هنگام شنا کردن دچار مشکل در تنفس می‌شوند و شاید به خاطر کلر موجود در آب احساس تهوع داشته باشند.

دوچرخه سواری نیز می تواند یک ورزش هوازی متوسط خوب باشد اما ممکن است باعث خشک شدن مسیر هوایی بینی و افزایش علائمی مثل سرفه گلو و آب ریزش بینی شود.

(طیبه خزاعلی)

نوشته سرماخورده ها چه ورزش هایی را انجام دهند؟ اولین بار در خبرداغ پدیدار شد.

اخبار دنیای دیجیتال

فستیوال فیلم