احتمال حذف محدودیت انتقال پول کارگران مهاجر قرقیز در روسیه

قرقیزستان نیز به عنوان یکی از اعضای جاده ابریشم، رایزنی با مقامات روسیه برای لغو محدودیت‌های انتقال پول از روسیه به این کشور را آغاز کرده است.

 

احتمال حذف محدودیت انتقال پول کارگران مهاجر قرقیز در روسیه

احتمال حذف محدودیت انتقال پول کارگران مهاجر قرقیز در روسیه

به نقل از 24.کی‌جی، عالقبیک ژکشنکولوف، سفیر قرقیزستان در روسیه در مصاحبه با خبرنگاران اظهار داشت که مقامات روسیه آماده بررسی تعلیق محدودیت‌های انتقال پول مهاجرین کاری به جمهوری قرقیزستان است.

به گفته وی، بانک مرکزی فدراسیون روسیه در حال مبارزه با پولشویی غیرقانونی است و در این راستا، تصمیم بر این گرفته شده که انتقال پول نقد به کشورهای آسیای مرکزی و چین از شهروندان این کشورها که در روسیه کار می‌کنند، مسدود شود.

ژکشنکولوف همچنین می‌افزاید: این لیست شامل قزاقستان، ازبکستان و حتی چین نیز می‌شود. اکنون، در قالب یک آزمایش، آن‌ها برای لغو محدودیت چین در چارچوب موافقتنامه‌های همگرایی در مفهوم «یک کمربند، یک جاده» در تلاش‌ هستند. ما نیز این مساله را در سطح عالی مطرح کرده و درخواست کردیم تا محدودیت‌های مهاجرین کاری ما نیز برطرف شود، چرا که قرقیزستان نیز بخشی از طرح جاده ابریشم است. به ما قول داده شد تا یک تصمیم مشخص در این باره گرفته شود، اما نه در حال حاضر.

وی همچنین در ادامه تصریح می‌کند که حدود 1.2 میلیون نفر از قرقیزها در حال حاضر در فدراسیون روسیه مشغول به کار هستند.

به گفته سفیر قرقیزستان در روسیه هر دولت منافع ملی خاص خود را دارد و روبل روسیه گرفتار «پول سیاه» است. وی همچنین تصریح می‌کند: پیش از این نیز مطالب بسیاری در باره نگرانی بانک‌های قرقیز در مورد پولشویی وجود داشت. با این حال، این مساله حل خواهد شد.

نخستین جلسه «شورای روابط هم‌وطنان خارج از کشور» روز گذشته با حضور سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان در بیشکک برگزار شد. رئیس‌جمهور قرقیزستان در این جلسه قول داد که از حقوق مهاجرین حمایت کرده و از همتای روسی خود، ولادیمیر پوتین برای ایجاد شرایط مطلوب برای کار قرقیزستانی‌ها در روسیه، قدردانی نمود.

ins2012