شکاف بین درآمد و هزینه ها، کارگران را فقیرتر کرد

شکاف بین درآمد و هزینه ها، کارگران را فقیرتر کرد

فعال کارگری با اشاره به اینکه با کاهش قدرت خرید کارگران تعداد افراد تحت پوشش کمیته امداد افزایش یافته است گفت: شکاف بزرگ بین دستمزد کارگران و هزینه هایشان باعث کاهش قدرت خرید کارگران شده است.

حمید حاج اسماعیلی، فعال کارگری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ درباره مشکلات جامعه کارگری گفت: امنیت معیشتی و امنیت شغلی مهمترین مشکل این روزهای جامعه کارگری است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که باعث شده است جامعه کارگری تاکنون معیشت مناسبی نداشته باشد عدم توجه دولت به کارگران است گفت: جمعیت کارگران مشمول قانون کار حدود 3برابر دولت است, بنابراین ضرورت دارد که دولت به کارگران توجه بسیاری کند. مطابق برآوردها حدود 3میلیون کارگرغیررسمی در کشور وجود دارد که یا کد کارگاهی ندارند، یا در کارگاه زیرزمینی مشغول فعالیت هستند یا در کارگاهی کار می کنند که مورد تأیید کشور نیست.هنوز در کارنامه یا شناسنامه رسمی کشور تعریف نشده است.

حاج اسماعیلی ادامه داد: مطابق آمارهای نفوس مسکن عده ای اعلام کرده اند که درآمد دارند اما شغل ندارند؛ بنابراین باید بررسی و ساماندهی شود که درآمد افراد از کدام طریق است.

وی درباره اینکه برخی ادعا می کنند اگر حقوق افزایش یابد منجر به اخراج کارگران می شود گفت: این مسائل هر سال برای فرافکنی مطرح می‌شود و به هیچ وجه ادله قابل قبولی نیست و در بازار کار کشور علی‌رغم اینکه عرضه و تقاضا از مولفه‌های اصلی برای شکل گیری است اما مزدی که در پایان تعیین می‌ شود مزد حداقلی است که ماده 41 به آن تاکید دارد و در عین حال ما ملزم به رعایت حداقل‌ها هستیم به این معنا که یک خانواده متوسط بتواند نیازهای ضروری‌اش را تهیه بکند.

این فعال کارگری بیان کرد: تحت هر شرایطی که رکود داشته باشیم یا در شرایط فعلی که کارگاه‌‌ها دچار تعدیل شدند یا تعطیلی شدند ما ناچاریم که حداقل دستمزد را به خانواده‌های کارگری پرداخت کنیم. آنچه اتفاق می‌افتد در سال‌های گذشته هم مسبوق به سابقه بوده به این معنی که شکاف بزرگی بین دستمزد واقعی و دستمزدی که برای کارگران تعیین می‌شود ایجاد شده و رفته رفته این شرایط باعث کاهش خرید کارگران شده و ما شاهد این هستیم که فقر در کشور توسعه پیدا کرده است.

وی گفت: توسعه فقر زمانی اتفاق می‌ افتد که ما دستمزد و قدرت خرید جمعیت بیشتری از شهروندان کشور را کاهش می‌دهیم و آن‌ها این امکان که بتوانند نیازهای خود را تامین کنند را ندارند. به همین دلیل است که پس از انقلاب جمعیت فقیر ما افزایش یافته است در سال‌های اول پس از انقلاب ما کمتر از 500هزار نفر را داشتیم که تحت پوشش کمیته امداد بودند اما امروزه این تعداد به سه میلیون نفر رسیده اند و برآورد می‌شود که الان بیش از 30 میلیون نفر از جمعیت کشور زیر خط فقر هستند که معمولاً حقوق بگیران یعنی کارمندان و کارگران آن‌ها را تشکیل می‌دهند.

حاج اسماعیلی معتقد است در شرایطی که بسته‌های حمایتی ناچیز است و دولت قادر نیست یک حمایت همه جانبه و مکفی از کارگران به عمل بیاورد ما نباید دستمزد کارگران را اینقدر عقب افتاده و پایین نگه داریم.

asaran