شناسایی سواستفاده‌کنندگان از بیمه کارگران ساختمانی

شناسایی سواستفاده‌کنندگان از بیمه کارگران ساختمانی

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت: از حدود ۷۰۰ هزار ثبت نام انجام شده در سامانه بیمه کارگران ساختمانی، ۲۴۰ هزار غیرکارگر با همکاری انجمن‌های کارگران ساختمانی شناسایی شدند. افرادی مثل وکلا، واردکننده ۳۰۰ خودرو و صاحب ملک ۱۷ میلیاردی متقاضی دریافت بیمه کارگران ساختمانی هستند.

نشست تخصصی «کارگران ساختمانی، تبیین و تشریح عملکرد سازمان تامین اجتماعی و اقدامات آتی» با حضور مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، زهرا ساعی و علیرضا محجوب و عبدالرضا مصری نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اکبر شوکت، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور و جمعی از نمایندگان تشکل‌های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور در روز گذشته برگزار شد.

شناسایی سواستفاده‌کنندگان از بیمه کارگران ساختمانی

شناسایی سواستفاده‌کنندگان از بیمه کارگران ساختمانی

کارگران ساختمانی؛ در خصوص سواستفاده‌هایی که در این حوزه شده گفت: از حدود ۷۰۰ هزار ثبت نام انجام شده در سامانه، ۲۴۰ هزار غیرکارگر با همکاری انجمن‌های کارگران ساختمانی شناسایی شدند. افرادی مثل کسی که پول املاکش ۱۷ میلیارد تومان است، واردکننده ۳۰۰ خودرو و… از بیمه کارگران ساختمانی استفاده می‌کنند.

وی همچنین در این خصوص گفت: حدود ۴۰ وکیل در تهران شناسایی شده است که از این بیمه استفاده می‌کند. همچنین مسئولانی داشتیم که آبدارچی و راننده خود را بیمه کارگران ساختمانی می‌کردند و مدیران ما را در استان‌ها برای عدم قطع بیمه آن تحت فشار می‌گذاشتند.

شوکت در این خصوص ادامه داد: کسانی که در سامانه پالایش ثبت نام کرده‌اند و ثبت نام آنها و تایید شده‌ است، باید تحت پوشش بروند. ۲۰۰ هزار فرد جدید ثبت نام کرده‌اند و پیش‌بینی ما این است که ۷۰ هزار نفر آنها چون کارگر نیستند به همین دلیل از ثبت نام فرار می‌کنند.

مصطفی سالاری نیز در این نشست در خصوص نحوه احراز هویت متقاضیان بیمه کارگران ساختمانی گفت: احراز شرایط استفاده از بیمه کارگران ساختمانی در دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول از طریق سامانه‌های الکترونیکی افرادی که دارای پروانه کسب و یا شغل رسمی هستند شناسایی و حذف می‌شوند. در مرحله دوم کسانی که گردش مالی بسیار بالا دارند شناسایی می‌شوند و با توجه به اینکه با این مسائل عدم شمول به عنوان کارگر ساختمانی قطعی نمی‌شود؛ بازرسی‌های لازم از این دسته افراد برای حصول اطمینان انجام می‌شود.

وی در خصوص سهمیه‌بندی بیمه کارگران گفت: لازم است درباره سهمیه‌بندی تجدیدنظر شود، به عبارتی باید موضوع سهمیه‌بندی را در همه مسائل را کنار بگذاریم. هر کسی که مستحق است باید مشمول باشد و اگر نیست باید حذف شود.

سالاری در ادامه افزود: نحوه بازرسی باید اصلاح و رفتار سخت‌گیرانه و بدبینی در بازرسی‌ها بایستی متوقف شود، اما همزمان با نظارت دقیق از سوء استفاده‌های احتمالی نیز پیش‌گیری شود. بیمه کارگران ساختمانی درحال‌حاضر حمایتی است و منابع آن پاسخگوی نیازها نیست. از نمایندگان محترم مجلس درخواست داریم با توجه به تفاهم ذی‌نفعان در قانون مربوطه بازنگری کنند.

asaran