ضرورت نگاه ویژه به کارگران

بر کسی پوشیده نیست که کارگران کشور در شرایط کنونی برای تامین معاش خود در مضیقه هستند و ترمیم دستمزد در شرایط فعلی باید از اولویت‌های اساسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شورای عالی کار باشد، چرا که درآمد ماهانه کارگران در سال ۹۸ حدود ۲۸ درصد و برای بازنشستگان حدود ۲۴ درصد هزینه‌های زندگی آنها را پوشش می‌دهد.

کارگران

کارگران

بی‌توجهی به مشکلات جامعه کارگری- که حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش خود دارد- می‌تواند عامل بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و امنیتی باشد بنابراین ضرورت دارد کارگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی نگاه ویژه‌ای به این قشر زحمتکش و آسیب‌پذیر داشته باشند. شورای عالی کار حداقل دستمزد برای سال ۹۸ را حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین کرد در صورتی که سبد معیشت که حداقل مبنای دستمزد کارگران است، برای خانوار ۳/۳ نفری در اسفند ۹۷حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و در خرداد ۹۸ حدود ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است، بنابراین ترمیم دستمزد کارگران به صورت نقدی یا غیرنقدی همچون ارایه بن خرید یا کمک هزینه مسکن و موارد مشابه به شکلی انکارناپذیر ضرورت دارد.

جامعه کارگری در تمام مراحل و شرایط سخت از دفاع مقدس و تحریم گرفته تا مناسبت‌های ملی و مذهبی پای نظام و آرمان‌های انقلاب و اسلام ایستاده‌بودندو هم‌اکنون نیز ایستاده‌اند. کمترین توقع‌شان این است که کارگزاران نظام نگاه ویژه‌ای به حل مشکلات آنان داشته باشند. از اعضای محترم شورای عالی کار به خصوص از وزیر محترم کار، تعاون و رفاه اجتماعی انتظار داریم که افزایش و ترمیم دستمزد کارگران را در کمترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب برساند و این موضوع را مشمول مرور زمان نکند چون کمر کارگران عزیز بیش از این زیر فشار اقتصادی تاب مقاومت ندارد و نزدیک است خدایی نکرده صدای شکستن آن به گوش برسد.

*دبیر مجمع نمایندگان کارگری استان مازندران

asaran